Iata cum arata cronica primului meci dintre Dinamo si Steaua (CSCA).
Era o vreme cand cronicile erau despre meci, nu despre iubitele fotbalistilor…
Ziarist: Petre Gaţu, Sportul popular!
„O greșeală, un goal…

În prima repriză, dominare timp de mai bine de 35 de minute din partea CSCA-ului. Militarii au jucat aproape numai în jumatatea de teren a lui Dinamo, foarte lejer, dar fără nerv, și numai până la marginea careului, unde acțiunile stopau lipsite de finalitatea simplistă din footballul: shotul la poartă.
În min. 42, Nanciu acordă corner pentru a putea opri cursa lui Naciu. Acesta execută spre careul de 6 m. Săbăslău nu încearcă să iasă după minge, intervine în schimb acelaș Nanciu, care – în loc să încerce să respinga mingea spre out, în prelungirea traectoriei mingii – respinge în teren, în picioarele lui Marin Apostol, care reia puternic cu latul. Mladin în zadar încearcă să intervină pentru că mingea a intrat în plasă: 1-0.
La reluare, jocul își schimbă complect aspectul. Se joaca mai dîrz, înverșunat chiar, jocul se echilibrează și asistam la o serie de acțiuni de o parte și de alta. Se joaca chiar nervos.
..
Două atacuri slabe.
Este clar că insuccesul CSCA-ului se datorește în bună parte liniei de atac, după cum este foarte adevărat că și atacul dinamoviștilor nu a strălucit, iar victoria a reușit-o profitând de o greșeala a apărării adverse. Este just însă că atacul lui Dinamo, chiar așa cum a jucat, a fost mai periculos prin jocul său în adîncime. Totuși, CSCA – care a confirmat impresia că nu poate juca bine pe teren propriu – avea dreptul la un match nul.”
“Dl Ceaureanu Iancu a condus destul de bine. A fost însă, puțin neatent la semnalarile arbitrilor de tușă, din care cauza a fluierat cu întîrziere.”
Scandalurile din derby-uri au început încă de la primul duel.

Cu cîteva minute înaintea încheierii partidei, la o degajare a halfului ros-albastrilor, Radin Dușan, extrema dinamovistă Carol Bartha și-a contrat serios adversarul. Dușan nu a rămas dator și l-a lovit peste față pe dinamovist după ce mingea a fost repusa în joc.”

Acum cativa ani, in ziua meciului, pe primapagina a unui ziar de sport era „bomba lui Dodel”.